Nieuwsbrief Euregio

 
 
 

 

 

 

 

 

Liebe Leserinnen und Leser, beste lezers,

ein drittes Treffen zwischen Horst aan de Maas und Straelen, Arbeitsbesuche bei Hightech Unternehmen aus dem Gartenbau, niederländische und deutsche Schülerinnen und Schüler, die 1.200 junge Eichen pflanzen, drei neue Interreg-Projekte, das "College van B&W" der Gemeinde Landgraaf zu Besuch, Austausche zwischen Bürgermeistern, ein Kommunikationstraining für euregio-Mitglieder und eine Krankenkasse-Sprechstunde beim GrenzInfoPunkt. Im März ist in der euregio rhein-maas-nord richtig viel passiert. Lassen Sie sich von diesen Beispielen gerne inspirieren. Und für gute Ideen kann man immer nach Finanzierungsmöglichkeiten über Interreg schauen.

Maike Hajjoubi 

Geschäftsführerin

 

 

Derde ontmoeting tussen Horst aan de Maas en Straelen smaakt naar meer structurele samenwerking
  
De gemeente Straelen was op 22 maart te gast bij haar euregionale partnergemeente Horst aan de Maas. Het programma was gericht op gemeenschappelijke belangen op het gebied van agribusiness. De ontvangst vond plaats bij Hoeve Rosa in Sevenum, waar burgemeester Ryan Palmen de gasten welkom heette, gevolgd door een presentatie van Brightlands Campus Greenport Venlo. Daarna bezocht men snacktomatenteler Westburg BV en de Limgroup, een veredelingsbedrijf voor asperge- en aardbeizaden.

Vervolgens bezocht de delegatie een huisvestingscomplex voor tijdelijke werknemers van KAFRA Housing. Aan het eind van de middag werd dit derde bezoek afgesloten met een buffet in Hoeve Rosa om de samenwerking tussen beide gemeenten verder te verdiepen. Hiervoor is Interreg-financiering van maximaal € 25.000 beschikbaar. Om voor deze subsidie in aanmerking te komen moeten beide gemeenten gezamenlijk eerst een voorstel indienen. Burgemeester Bernd Kuse en verschillende afdelingshoofden uit Straelen namen deel. Horst aan de Maas werd vertegenwoordigd door de gemeenteraad en enkele vakinhoudelijke medewerkers.

De euregio rijn-maas-noord ondersteunde deze uitwisseling in het kader van de grensoverschrijdende euregio-toolkit. Het project ‘Uitwisseling Straelen – Horst aan de Maas’ werd mogelijk gemaakt door het Interreg-programma Deutschland-Nederland en medegefinancierd door de Europese Unie.

 

 

Nieuwe directeur Veiligheidsregio Limburg-Noord bij commissievergadering euregio

De Commissie Openbare Orde, Veiligheid en Gezondheid van de euregio rijn-maas-noord onder leiding van voorzitter burgemeester Jos Hessels was op 29 maart te gast bij de Veiligheidsregio Zuid-Limburg. De Duits- Nederlandse groep kreeg een presentatie over de meldkamer in Maastricht en bezocht die ook. De nieuwe directeur van de Veiligheidsregio Limburg-Noord, Carolien Angevaren, stelde zich voor. De euregio wil met dit soort ontmoetingen de grensoverschrijdende kennisuitwisseling en samenwerking stimuleren. De volgende commissievergadering vindt daarom plaats in Duitsland. 

 

 

Deutsch-Niederländischer Wald im Naturpark Maas-Schwalm-Nette trägt zur CO2-Reduzierung und zum Klimaschutz bei.

Schülerinnen und Schüler der Katholischen Grundschule Niederkrüchten und Basisschool De Berensprong uit Herkenbosch pflanzten am 1. März 1.200 junge Eichen im Rahmen des 27. Internationalen Baumpflanztages. „In jedem Baum, das ist kein Traum, leben viele Tiere“, sangen die Kinder auf Niederländisch und Deutsch. Bürgermeisterin Monique de Boer-Beerta der Gemeente Roerdalen und ihr Kollege Karl-Heinz Wassong der Gemeinde Niederkrüchten enthüllten eine Holztafel und pflanzten gemeinsam mit Vorstandsmitglied Dr. Ferdinand Schmitz vom Naturpark Schwalm-Nette den ersten Baum. Anschließend pflanzten die Kinder die anderen Bäume. Das Projekt wurde ermöglicht von dem Nationaal Park De Meinweg, Interreg Deutschland-Nederland, dem Landesbetrieb Wald und Holz NRW, IVN Instituut voor natuureducatie, der euregio rhein-maas-nord und Staatsbosbeheer.

 

 

De Interreg Deutschland-Nederland commissie van de euregio rijn-maas-noord heeft op 2 maart in de gemeente Nederweert de eerste drie projecten uit het nieuwe Kleinprojectenfonds tot maximaal 25.000 euro subsidie goedgekeurd. 

Youth Euregional Scan 2023 gaat een euregionale jeugdscan uitvoeren onder Nederlandse en Duitse jongeren van 13 t/m 17 jaar over thema’s als roken, alcohol, maar ook over gaming, social media gebruik, de coronapandemie en klimaatverandering. Het genereren van de gegevens gaat via scholen en moet uitmonden in een euregionaal digitaal dashboard met informatie, waardoor gerichte gebiedsmaatregelen genomen kunnen worden.

Op het voormalige Britse militaire terrein in de Gemeinde Niederkrüchten-Elmpt is een bedrijven- en industrieterrein van 150 ha. in ontwikkeling. Door de ligging hiervan aan de Nederlands-Duitse grens heeft dit gebied een grensoverschrijdende betekenis rond thema’s als wonen, arbeidsmarkt en mobiliteit. Hiernaar wordt onderzoek gedaan. De geplande vestiging van grote kavels op het bedrijventerrein biedt bijvoorbeeld kansen voor toeleveranciers en zakelijke dienstverleners in Nederland. 

Van 18 t/m 27 augustus vindt in de Stadt Mönchengladbach het Europees Kampioenschap Hockey voor dames en heren plaats. Er worden binnen het project Meet and Greet@EuroHockey 2023 vier deelprojecten, zogeheten 'milestones' georganiseerd zoals een kleinveldtoernooi voor schoolteams uit de euregio in Limburg en Duitsland, een open training met spelers van de nationale teams, een internationale stedenuitwisseling voor lidgemeenten en workshops voor gemeentelijke sportbureau’s.

 

 

Het college van B&W van de gemeente Landgraaf op bezoek bij de euregio rijn-maas-noord 

De gemeente Landgraaf is sinds 1 januari lid van de euregio rijn-maas-noord en wil de samenwerking over de grens met Duitsland in de Kreis Heinsberg versterken. Landgraaf heeft al een cultureel partnerschap met de aangrenzende Stadt Übach-Palenberg. De Regio Deal van 25 miljoen euro die Parkstad, waartoe ook Landgraaf behoort, onlangs heeft afgesloten met het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties, biedt daarvoor kansen. 

Minister Hanke Bruins Slot gaf onlangs aan dat deze Regio Deal namelijk ook is bedoeld om het samenwerken over de grens met Duitsland te bevorderen. De euregio heeft hiermee inmiddels de nodige ervaring opgedaan via de euregio-toolkit, een instrument gefinancierd uit de Regio Deal Noord-Limburg, dat Nederlandse en Duitse gemeenten in de kop van Limburg verbindt via concrete partnerschappen, waaruit dan nieuwe projecten kunnen voortvloeien.

De euregio wil de mogelijkheden onderzoeken om dit op een vergelijkbare manier in de zuidelijke regio Parkstad te gaan doen, bijvoorbeeld rond grensoverschrijdende thema’s als veiligheid en samenwerking tussen scholen alsmede op cultureel en toeristisch gebied. Ook werd gesproken over het GrensInfoPunt euregio rijn maas noord dat tijdens de coronaperiode veel vragen van burgers en bedrijven heeft beantwoord. 

 

 

Können Sie mir bitte Ihre E-Mailadresse geben?" Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. Was ist denn ein Apenstaartje?"

Am 16. März trafen sich deutsche und niederländische Mitglieder der euregio rhein-maas-nord zu einem Kommunikationstraining in der Gemeinde Peel en Maas. Am Anfang war es noch ungewohnt die andere Sprache zu sprechen, aber am Ende des Tages standen die Teilnehmer selbstbewusst vor der Gruppe und sprachen in der jeweiligen Nachbarsprache über das Thema Home-Office. Durch Corona ist dies ein aktuelles Thema, über das man sich gerne weiter austauschen möchte. 

Vier Dozenten von 'Radboud University in’to Languages' haben vier unterschiedliche Gruppen an die Hand genommen und sie in die niederländische und deutsche Sprache eingeführt. Der Bedarf ist groß. Man trifft sich zum Beispiel in einem Interreg Deutschland-Nederland-Projekt, man spricht über MS-Teams mit dem Gesundheitsamt eines benachbarten Kreises oder man pflegt eine Städtepartnerschaft, bei der man die andere Sprache zumindest ein wenig sprechen möchte. Die euregio finanzierte dieses euregio-Toolkit-Projekt über den Regio Deal Noord-Limburg, das Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties und die Provincie Limburg. 

 

 

De 'Verwaltungsstrukturen' in Duitsland zijn compleet anders dan in Nederland, zo werd 9 maart maar weer eens duidelijk in Venlo bij de tweede sessie voor Duitse en Nederlandse burgemeesters. Toch staat dit de praktische grensoverschrijdende samenwerking niet in de weg. Cultuurtrainer en dagvoorzitter Dr. Ute Schürings gaf de burgemeesters een lesje staatskunde in een notendop en liet letterlijk op de grond zien hoe die historisch is gegroeid.

Ook bleek dat veel gemeenten in de euregio rijn-maas-noord al samenwerken dankzij de euregio-toolkit uit de Regio Deal Noord-Limburg, het Ministerie van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en de Provincie Limburg. De euregio zorgt dat door deze gereedschapskist de 'governance' in het grensgebied wordt versterkt. Populair gezegd: gemeenten hebben elkaar gevonden op het gebied van cultuur en sport (o.a. bij het hockey EK in Mönchengladbach in augustus dit jaar), maar ook op thema's als arbeidsmigrantenhuisvesting, ontwikkeling van binnensteden, bestuurlijke uitwisseling en veiligheid. Naast de burgemeesters waren ook Huub Narinx, directeur van de Limburgse Werkgevers Vereniging en zijn collega Jürgen Steinmetz van de IHK Mittlerer Niederrhein erbij. De euregio wil graag dat deze beide werkgeversorganisaties grensoverschrijdend gaan samenwerken op thema's als bijvoorbeeld waterstof, vakkrachten en home-office, mede om ze beter op de agenda te krijgen in zowel Den Haag als Düsseldorf.

 

 

Krankenversicherungs-Sprechstunde am 20. April / Spreekuur zorgverzekeraars op 20 april

Darf ich in Deutschland zum Arzt wenn ich in den Niederlanden arbeite? Bezahlt die Krankenkasse die Zahnspange für den Sohnemann? Haben wir noch Recht auf Pflegegeld? Diese und andere Fragen beantworten die BARMER Krankenversicherung, der niederländische Versicherer CZ Zorgverzekeringen sowie die Kolleg:innen des Grenzinfopunkts der euregio rhein-maas-nord bei der ersten speziellen Krankenversicherungs-Sprechstunde für Grenzpendler in Mönchengladbach.

Kan ik in Nederland nog naar een arts wanneer ik in Duitsland werk? Moet ik dubbele premies betalen? Hoe hoog zijn de premies in Duitsland en wat is überhaupt een Krankenschein en wat is Krankengeld? Deze en andere vragen worden beantwoord door BARMER Krankenversicherung, de Nederlandse verzekeraar CZ en de collega's van het GrensInfoPunt van de euregio rijn-maas-noord bij het eerste spreekuur m.b.t. de zorg voor grensarbeiders.

Alle Interessierten sind dazu herzlich eingeladen, am Donnerstag, 20. April 2023, 14 bis 18 Uhr, beim GrenzInfoPunkt der euregio rhein-maas nord, Konrad Zuse-Ring 6, 41179 Mönchengladbach. Eine vorherige Terminvereinbarung ist erforderlich unter: 02161 6985 503 oder per Mail an Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.. Die Sprechstunde ist kostenlos und unabhängig davon, ob man bei der BARMER oder CZ versichert ist.

 

 

Op 1 en 2 april vindt u de GrensInfoPunten op de Emigratiebeurs in Houten. Meer informatie: https://grenzinfo.eu/rmn/nl/naar-het-buurland-kom-dan-eerst-langs-bij-het-gip/

Brightlands Meet your Expert op 21 april van 13.00 - 15:30 uur op de Brightlands Campus Greenport Venlo met als thema: “De geheimen van een succesvolle investerings- of subsidieaanvraag”. Met projectcoördinator Verena Melchert van de euregio rijn-maas-noord over Interreg.

Kommunen, kommunale Verbände und zivilgesellschaftliche Akteure aus Nordrhein-Westfalen können sich ab sofort für die Auszeichnungen „Europaaktive Kommune“ und „Europaaktive Zivilgesellschaft“ bewerben. Hier gibt es mehr Infos.

In der Europawoche findet am 11. Mai 2023 um 17.00 Uhr eine Veranstaltung in der Volkshochschule Krefeld, Von-der-Leyen-Platz 2 zum Thema Europäische Arbeitnehmerfreizügigkeit und Fachkräftemangel statt.

 

 

 

Volg ons

Uitvoering project(en) mede mogelijk gemaakt door

banner VSB Fonds

VSBfonds ondersteunt initiatieven van en voor iedereen die actief wil meedoen aan de samenleving. In de vorm van donaties, praktische kennis en netwerken. Het fonds wil bijdragen aan de zelfredzaamheid en samenredzaamheid in ons land. Door sociale en culturele projecten te steunen en door studiebeurzen te verstrekken. Zodat iedereen zijn of haar plek krijgt in onze diverse samenleving en kan groeien, leren en leven met én dankzij elkaar. Vandaar het motto van het fonds: ‘Iedereen doet mee’.